
Co warto wiedzieć o grach logopedycznych?
Problemy z prawidłowym wymawianiem poszczególnych głosek u dzieci stanowi nierzadko duży problem dla rodziców. Niekiedy wada jest na tyle duża, że wymaga konsultacji ze specjalistą. Należy wówczas udać się do gabinetu logopedy. Przygotuje on zestaw ćwiczeń i zabaw, które pomogą wykształcić u dziecka prawidłowy sposób wymowy. Zarówno specjalista, jak i rodzice malucha, mogą wspomóc się grami logopedycznymi.
Czym są gry logopedyczne?
Gry logopedyczne to produkty stworzone specjalnie z myślą o dzieciach posiadających mniejsze lub większe wady wymowy. Zastosowanie takich gier może być skutecznym sposobem na to, by wspomóc proces nauki poprawnej wymowy. Zabawy tego typu są projektowane w taki sposób, aby maksymalnie angażować dziecko do pracy. Maluch nie może się wówczas nudzić i z chęcią uczestniczy w zabawie, ćwicząc jednocześnie wymowę odpowiednich głosek. Istnieją gry logopedyczne, które stawiają na ogólny rozwój umiejętności prawidłowej wymowy u dziecka, jak również takie, które skupiają się wyłącznie na poszczególnych głoskach (tych, które akurat wymagają największej uwagi).
Dla kogo gry logopedyczne?
Gry logopedyczne posiadają dwie grupy docelowe odbiorców. Pierwszą z nich są logopedzi. Gry stanowią świetny sposób na urozmaicenie wizyty dziecka w gabinecie specjalisty. Logopeda po wstępnej konsultacji jest w stanie wybrać gry i ćwiczenia, które dadzą największe korzyści w zakresie problemu, z którym boryka się dziecko. Drugą grupą docelową gier logopedycznych są rodzice. Gabinet logopedy to nie jedyne miejsce, w którym dziecko ćwiczy wymowę – równie ważna jest systematyczna praca w domowym zaciszu. Zadaniem rodziców jest dopilnować, by dziecko regularnie ćwiczyło zgodnie z zaleceniami specjalisty. Zabawy polegające na wyraźnym wymawianiu poszczególnych, kłopotliwych wyrazów stanowią świetny sposób nie tylko na to, by zniwelować wadę wymowy u pociechy, ale są też znakomitą rozrywką zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.
Jakie są przykładowe gry logopedyczne?
Istnieje wiele rodzajów gier logopedycznych. Jak zostało już wspomniane wcześniej, niektóre z nich skupiają się na całościowym obrazie, a inne swoją uwagę kierują na trening wymowy najbardziej problematycznych głosek. W języku polskim jedną z najbardziej problematycznych głosek jest głoska 'r’. Przykładem popularnej gry logopedycznej jest zabawa w opowiadanie historyjek, które zaprojektowane zostały w taki sposób, aby zawierały jak największą liczbę wyrazów z głoską, która stanowi dla dziecka wyzwanie. Zadaniem rodzica jest rozpoczęcie historii, którą następnie ma kontynuować dziecko. Rolą rodzica (lub logopedy) jest dopilnowanie, by dziecko przykładało się do treningu i nie wypowiadało wyrazów byle jak. Tylko rzetelna praca może dać oczekiwane efekty. Inną grą logopedyczną jest planszówka o nazwie „Logopedyczna stonoga”. Na każdym z pól na planszy umieszczono obrazek przedstawiający jakiś przedmiot. Zadaniem dziecka, jest rzucenie kostką i wyraźnie wypowiedzenie nazwy obiektu, na którym znajdzie się pionek. Jest to świetna zabawa nie tylko dla dwóch osób – dobrze będzie bawić się przy niej cała rodzina, a także dziecko i jego przyjaciele.
Gdzie można zakupić takie artykuły?
Gry logopedyczne stanowią jeden z podstawowych elementów asortymentu księgarni edukacyjnych. Księgarnie w postaci stacjonarnej znaleźć można w niektórych większych miastach w Polsce. Dużo prościej jest jednak skorzystać z internetowych księgarni edukacyjnych takich jak Eduksięgarnia. Wybór gier logopedycznych jest tam naprawdę szeroki i każdy rodzic lub logopeda znajdzie tam coś na własne potrzeby.

Zdobądź certyfikat CAE
Zobacz również

Dlaczego warto uczyć się języka niemieckiego przez internet?
30 września 2021
Istota gier i zabaw ruchowych w życiu każdego dziecka
16 czerwca 2020