Uncategorized

Dlaczego warto mieć w domu gry karciane dla dzieci?

Gry karciane dla dzieci cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Nie ma się temu co dziwić, bo zapewniają one rozrywkę zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom. Okazuje się jednak, że karty do gry mają nam do zaoferowania znacznie więcej niż rozrywkę. Dzięki nim najmłodsi mogą bowiem opanować trudną sztukę zdrowej rywalizacji. Ponadto, gry karciane rozwijają umiejętność analitycznego myślenia.

Rywalizacja i negocjacje zgodnie z zasadami „fair play”

Jak już zaznaczono na wstępie, gry karciane dla dzieci posiadają całkiem sporo zalet. Warto zaznaczyć, że dzięki tego typu rozrywce, dziecko nauczy się zasad zdrowej rywalizacji. W grze karcianej bierze bowiem udział kilka osób i każda z nich chce, aby rozgrywka zakończyła się jej wygraną. Wygrana jest bowiem ogromnym źródłem satysfakcji dla osoby, która jej doświadcza. Aby jednak mogło dojść do wygranej, trzeba przestrzegać zasad gry. Nieuczciwa wygrana nie przynosi zbyt dużej satysfakcji. Ponadto, nieprzestrzeganie zasad gry jest dowodem braku szacunku dla współgraczy. Każda gra karciana ma inne zasady i każdy z graczy musi je poznać. Dobrze jest więc przed rozpoczęciem rozgrywek dokładnie zapoznać się z instrukcją. Szczegółowa instrukcja gry jest dołączona do opakowania z kartami. Niektóre gry wymagają również negocjacji. Umiejętność negocjowania bardzo przydaje się zaś w codziennym życiu, zarówno w prywatnym, jak i w zawodowym. Dobrze byłoby więc szlifować ją od najmłodszych lat. Jeżeli można dobrze się bawić podczas procesu nauki, tym lepiej. 

Nauka planowania i poznawanie świata 

Dzięki grom karcianym (dostępnym na Eduksięgarnia), dziecko może także uczyć się planowania i poznawać otaczający je świat. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że każda gra opiera się na nieco innych zasadach. Niektóre gry wymagają znajomości pewnych faktów o świecie, a inne szybkiego ich kojarzenia. Wszystko zależy od rodzaju konkretnej gry. Ponadto, dzięki grom karcianym dziecko może nauczyć się nowych słów, kształtów czy pojęć. Najważniejsze jest jednak to, aby gra karciana była odpowiednio wybrana. W przeciwnym bowiem razie, pociecha nie tylko nie będzie chciała w nią grać, ale również niczego się nie nauczy. Istotne jest także to, aby dziecko miało z kim grać. Zdecydowana większość gier karcianych wymaga bowiem obecności co najmniej dwóch graczy. 

Jak wybrać dobre karty dla dzieci?

Gry karciane dla dzieci można znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w sklepach internetowych. Wydaje się więc, że interesujących propozycji jest naprawdę całe mnóstwo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że przy wyborze kart należy brać pod uwagę różne kryteria. Przede wszystkim, gry muszą być odpowiednio dobrane do wieku dziecka. Jeśli zasady gry będą zbyt trudne, pociecha nie poradzi sobie. Jeżeli gra karciana będzie za łatwa, dziecko nie będzie się dobrze bawiło. Ważne jest także i to, aby rozgrywka karciana odpowiadała zainteresowaniom dziecka. W przeciwnym bowiem razie, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że nie będzie ono chciało grać. Dla zdecydowanej większości rodziców istotna jest również cena gier karcianych. Doskonałym pomysłem może być więc porównanie kilku różnych ofert. Dzięki temu, istnieje spore prawdopodobieństwo tego, że uda nam się znaleźć tę najkorzystniejszą. Niektóre dzieci nie są jednak zainteresowane żadnymi grami karcianymi. Jeżeli naszej pociesze nie podobają się tego typu rozrywki, nie zmuszajmy jej do grania w karty. Można zdecydować się wówczas na puzzle bądź na gry planszowe. Na pewno znajdzie się coś, czym zainteresuje się nasze dziecko.