gra uno
Pomoce edukacyjne

Gra uno

Gra UNO bardzo szybko stała się popularna. Jest świetnym sposobem na spędzenie razem czasu w gronie rodzinnym. W rzeczywistości gra UNO nie jest ani nowa czy też przełomowa, jednak ludzie niemalże z całego świata chętnie w nią grają. UNO umożliwia pogłębienie posiadanych umiejętności komunikacyjnych. 

Jakie są zasady gry UNO?

Gra UNO przeznaczona jest dla co najmniej 2 osób, a maksymalnie może grać w nią nawet 10 osób. Teoretycznie każdy z graczy powinien mieć 7 lat, ale jednak UNO jest świetnym treningiem i ćwiczeniem umożliwiającym naukę liczb, dlatego można wdrożyć dziecko w grę, jeżeli ma mniej lat. 

W talii kart UNO znajdują się równie karty bonusowe, karty zwykłe. Karty zwykłe występują w następujących kolorach: żółty, czerwony, niebieski, zielony. Wyjadacze karcianych gier z pewnością dostrzegają analogię do zwykłej gry w karty, jednak w UNO nie są istotne kolory i hierarchia kart, ale kluczowe są kolory i liczby. Celem tej gry jest posiadanie bardzo sprawnego systemu zarządzania kartami, który ma umożliwić na jak najwcześniejsze rozdanie posiadanych kart. 

Gracz, którego następuje kolej ma obowiązek położyć kartę, która będzie miała taki sam kolor, liczbę lub znak. W przypadku, gdy dany gracz posiada kilka kart z danym numerem, a choć jedna karta pasuje do karty położonej przez danego gracza, to może skorzystać z niebywałej okazji i wyłożyć wszystkie karty posiadające ten sam numer. 

W sytuacji, gdy gracz będzie posiadał już tylko jedną kartę, musi powiedzieć „uno”. Słowo „uno” po hiszpańsku oznacza „jeden”, więc znaczenie słowa w tej sytuacji jest oczywiste. Jeżeli innemu graczowi uda się wyprzedzić i powiedzieć za kogoś „uno”, to posiadacz jednej karty i pozostali gracze będą musieli dobrać jeszcze po dwie karty. 

Długość trwania jednej partyjki jest naprawdę różna. Może skończyć się niezwykle szybko, już po kilku minutach, ale także może się przytrafić, że będzie trwała od 15 do nawet 20 minut. 

Dlaczego warto grać w grę UNO?

Zdecydowanie popularność gier planszowych nie maleje. Dla wielu pokoleń także współczesnych dzieci, jest źródłem ogromnej radości. Sama gra w grę wymaga od dziecka wiele cierpliwości, zdolności do wykonywania poleceń, respektowania praw innych, przestrzegania przyjętych zasad. Gra UNO jest świetną okazją, aby pogłębić u dziecka umiejętności przydatne w ciągu całego życia, począwszy od dopasowywania kolorów, liczenia, poprzez sprawne wykorzystywanie dłoni i palców, aż po rozbudowywanie małej motoryki. 

Dodatkowo podczas gier można nauczyć dziecko, że niezależnie, czy dana rozgrywka skończy się wygraną, czy przegraną, to należy być życzliwym wobec przeciwnika. Gra jest świetną okazją, aby nawiązywać i budować przyjaźnie. Dziecko ma niewątpliwą sposobność, aby świadomie przestrzegać przyjętych zasad — czekać na swoją kolej, cieszyć się ze zwycięstwa innych osób, a także gratulować im wygranej. 

Gra w karty, wbrew pozorom, może być doskonałą okazją, aby pokazać dziecku jak szkodliwe mogą być wszelkie zachowania antyspołeczne. Na własnym przykładzie mogą przekonać się, że czyjeś oszustwo jest podłożem do odczuwania rosnącej frustracji. Dzieci dostrzegają jak ważne jest, aby przestrzegać kolejności gry, a także aby nie podkładać dodatkowych kart. 

Pomimo różnic wiekowych, gry UNO są źródłem bardzo dużej ilości emocji. Starajmy się spędzać jak najwięcej czasu razem z dziećmi, ponieważ wspólnie spędzony czas pozostaje bezcenny i w przyszłości jest doskonałym powodem do wspomnieć. Równolegle należy pamiętać, że dzieci nieustannie uczą się od dorosłych.