pomoce logopedyczne
Pomoce edukacyjne

Pomoce logopedyczne – sposób na naukę i zabawę

Nauka mówienia u dzieci nie zawsze jest bezproblemowa i szybka. Coraz częściej zdarza się, że maluchy mają problemy z poprawną wymową, budowaniem zdań czy innymi kwestiami natury logopedycznej. Dobrze dobrane do wieku dziecka oraz problemu pomoce logopedyczne mogą pomóc w nauce poprawnej wymowy. Warto przed podjęciem takich działań w domu skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w wyznaczeniu odpowiedniej ścieżki działania.

Jakie pomoce logopedyczne sprawdzają się dla dzieci?

W terapii logopedycznej bardzo ważne jest spójne, wieloaspektowe działanie. To praca nie tylko na zajęciach u logopedy, ale również regularne ćwiczenia w domu, przy których przydadzą się właściwie dobrane pomoce logopedyczne. To różnorodne produkty wspierające w ćwiczeniach, zwykle zalecane przez logopedę. Do najchętniej stosowanych pomocy logopedycznych, po które często dziecko sięga nawet samodzielnie, należą:

  • gry logopedyczne, gry słowne,
  • multimedialne zestawy,
  • ilustrowane książeczki logopedyczne,
  • układanki,
  • historyjki obrazkowe do opowiadania,
  • dmuchajki i inne zabawki do kontrolowania oddechu,

Oprócz nich dla rodziców wspierających terapię dziecka jako pomoce logopedyczne polecane są książki i poradniki, dzięki którym można poszerzyć informacje na temat logopedii.

Gdzie szukać dobrych pomocy logopedycznych?

Bogatą ofertę pomocy logopedycznych można znaleźć w księgarniach specjalizujących się w materiałach edukacyjnych. To często całe wyspecjalizowane działy dotyczące logopedii, gdzie znaleźć można również wiele przydatnych pozycji książkowych, zarówno dla opiekunów osób uczęszczających na terapie logopedyczne, jak i specjalistów je prowadzących.