Pomoce edukacyjne

Sposoby na tańsze podręczniki dla dziecka

Odwiecznym problemem wielu rodziców jest skompletowanie do szkoły wyprawki dla swojego dziecka. Każdy pragnie, aby jego podopieczny miał wszystko, co najlepsze. Wiąże się to jednak z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Wydatki nawarstwiają się i zdają nie mieć końca. Nie jest żadną tajemnicą, że wykształcenie dziecka kosztuje i to sporo, dlatego warto poszukać skutecznych sposobów, które pozwolą zaoszczędzić pieniądze.

Okazuje się, że jest ich sporo i można mówić o zredukowaniu ponoszonych kosztów o nawet kilkadziesiąt procent. Podręczniki szkolne są wymogiem, ale ich zakup (np. w księgarni tantis) nie musi nadwyrężać aż tak mocno domowego budżetu.

Jak kupować podręczniki szkolne i nie zwariować?

Wielu rodziców w celu kupienia podręczników szkolnych kieruje swoje pierwsze kroki prosto do najbliższej księgarni, co jednak jest mało ekonomicznym rozwiązaniem, zwykle najdroższym z możliwych. Zdecydowanie lepiej będzie zacząć swoje poszukiwania w Internecie, gdzie również dostępne są księgarnie. W ich przypadku można jednak liczyć na atrakcyjniejsze ceny i liczne korzyści – program lojalnościowy, darmowa dostawa, kody rabatowe, obniżki cenowe, wyprzedaże itd. Nieocenione są popularne strony, gdzie można sprawdzić ceny typu Allegro, Ceneo, Empik itd. Do dyspozycji jest szereg serwisów ogłoszeniowych typu OLX, Gumtree czy Facebook. Wszystko można sprawdzić o dowolnej porze dnia i to bez konieczności wychodzenia z domu. Łatwo też porównać ze sobą ceny, mając wszystko w jednym miejscu.

W wielu miejscach nadal organizowane są kiermasze, gdzie można kupić używane podręczniki. Warto przeszukać również lokalne antykwariaty i bazary sprzedające książki. Inną metodą będzie zapytanie starszych dzieci, czy nie zechcą odsprzedać książek na zakończenie roku szkolnego. Jeśli jest się stałym klientem konkretnej księgarni stacjonarnej i poleci się ją także innym, można liczyć na wynegocjowanie rabatu z lokalnym księgarzem, co przełoży się na kolejne oszczędności. Niektórzy rodzice zwlekają z zakupem podręczników do września, gdyż łatwo wtedy trafić na zniżki i wyprzedaże, ale trzeba zachować ostrożność, bo mogą być problemy ze znalezieniem wszystkiego co potrzebne i dziecko zostanie bez niektórych książek.