wykreślanki dla dorosłych
Pomoce edukacyjne

Wykreślanki dla dorosłych sposobem na ćwiczenie mózgu

Wiele mówi się o zaletach codziennej aktywności fizycznej, niemniej jednak niewiele można usłyszeć o ćwiczeniach, które poprawią pracę mózgu. Tymczasem okazuje się, że jego codzienne ćwiczenie pozwala zachować sprawność umysłową, która jest równie ważna, jak sprawność fizyczna, na długie lata. Doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale również trenowanie szarych komórek, są wykreślanki dla dorosłych. 

Czym są wykreślanki?

Większości osób wykreślanki kojarzą się z kartami prac dla dzieci. Ich zadaniem jest bowiem znalezienie w gąszczu liter poszczególnych słów, które najczęściej (choć nie zawsze) związane są z jakąś konkretną tematyką. Wykreślanki to pomoce naukowe, które chętnie wykorzystują nauczyciele w swojej codziennej pracy z dziećmi. Dzięki nim maluchy mogą nie tylko utrwalić sobie dany temat, ale również rozruszać nieco mózg. Pomysł na poszukiwanie słów w pozornie przypadkowo ułożonych obok siebie literach spodobał się także dorosłym – tak też powstały wykreślanki dla dorosłych. Wykreślanki te charakteryzują się różnym poziomem trudności – niektóre z nich mają podane słowa, których należy szukać, a łatwiejsze wersje zawierają duże, czytelne litery, dzięki którym łatwiej jest odnaleźć poszczególne wyrazy. Najlepiej jest zacząć od najłatwiejszych wykreślanek dla dorosłych, aby z czasem przejść na nieco wyższe, trudniejsze poziomy.

Jak i gdzie wykreślać?

Wykreślanki dla dorosłych są doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Najczęściej wykreśla się w domowym zaciszu, odpoczywając po ciężkim dniu. Niemniej jednak są i osoby, które zabierają ze sobą wykreślanki dosłownie wszędzie – na przykład do autobusu, pociągu, na wycieczkę czy na wakacje. Wykreślanie jest dla nich przyjemnością, która niesie za sobą także dodatkowe korzyści. Wykreślanki dla dorosłych stanowią bowiem solidny trening dla szarych komórek. Mózg musi się bowiem nieco wysilić, aby znaleźć odpowiednie wyrazy. Dzięki temu pracuje on na pełnych obrotach tak jak ciało podczas wysiłku fizycznego. Wykreślanki dla dorosłych mogą być również sposobem na oderwanie się od rzeczywistości, odpoczynek. 

wykreślanki dla dorosłych

Wykreślanki dla dorosłych – dla kogo?

Zasadniczo wykreślanki dla dorosłych dedykowane są każdej osobie, bez wyjątku. Niemniej jednak specjaliści radzą, aby rozwiązywały je przede wszystkim osoby:

  • u których rozpoznano pierwsze objawy demencji lub choroby Alzheimera,
  • po udarach mózgu,
  • po wypadkach, w których mózg uległ w jakimś stopniu uszkodzeniu.

Wykreślanki dla dorosłych można zaproponować również nastolatkom, bowiem wykreślanki dedykowane dzieciom są już dla nich zbyt proste do rozwiązywania. Co ważne, z wykreślanek powinny korzystać osoby pracujące fizycznie, które odczuwają duże zmęczenie po całym dniu pracy. Wtedy też przydaje im się rozgrzać nieco szare komórki, natomiast dać odpocząć mięśniom. Wykreślanki powinny na stałe zagościć na półkach seniorów, którzy muszą dbać o właściwą higienę mózgu, nawet jeśli nie rozpoznano u nich żadnych chorób układu nerwowego. 

Gdzie kupić wykreślanki?

Wykreślanki dla dorosłych dostępne są w księgarni edukacyjnej eduksiegarnia.pl. Zwykle zeszyt z wykreślankami kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, dlatego ich zakup nie stanowi dużego wydatku. Wykreślanki można również zamówić przez internet – zostaną one dostarczone w najkrótszym, możliwym terminie. Ważne, aby zaopatrzyć się w większą ich ilość, ponieważ osoby, które już próbowały wykreślać słowa, określają to zajęcie jako bardzo pochłaniające.